Posiadacze prawa jazdy kat. B będą mogli jeździć motocyklami

Osoby posiadające co najmniej od trzech lat prawo jazdy kat. B będą mogły jeździć motocyklami, z automatyczną skrzynią biegów, o pojemności do 125 centymetrów sześciennych – zakłada przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami.
Obecnie, bez dodatkowego egzaminu, osoby mające prawo jazdy kat. B mogą jeździć małymi jednośladami, czyli motorowerami i skuterami.

Uchwalona w piątek nowelizacja – autorstwa sejmowej komisji infrastruktury – ma ponadto, w intencji jej autorów, rozwiązać problem z brakiem merytorycznego nadzoru państwa nad jakością pytań egzaminacyjnych zadawanych podczas części teoretycznej egzaminu.

Nowelizacja przywraca odpowiedzialność merytoryczną ministra nadzorującego transport za treści zawarte w pytaniach egzaminacyjnych. Pytania, które będzie układać specjalna komisja, mają być jawne i ogólnodostępne. Zniesiony ma zostać obowiązek uczestniczenia w prowadzonych przez ośrodki szkolenia kierowców kursach teoretycznych przygotowujących do egzaminu.

Ustawa o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (druk nr 1957, http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1957) trafi teraz do Senatu.

Źródło: PAP