Chcesz zacząć pracować jako niania dla dziecka, ale na przeszkodzie stoi troska o przyszłość? Nie martw się, państwo opłaci Twoje składki ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
W pierwszej kolejności należy spełnić następujące warunki przedstawione poniżej dotyczące niani, rodzica i małoletniego dziecka.
Po stronie rodziców:
- praca na podstawie umowy o pracę,
- świadczenie usług na podstawie umowy cywilnoprawnej, która stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych (umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług),
- prowadzenie pozarolniczej działalności,
- prowadzenie działalność rolniczą.
Należy pamiętać, że nie mogą być to osoby podlegające ubezpieczeniu społecznym rolników jako domownik, a także zawodowa rodzina zastępcza albo osoba pobierająca zasiłek macierzyński czy osoba przebywająca na urlopie wychowawczym. W tym wypadku budżet państwa nie opłaci twoich składek.
Dziecko nie może przebywać w żłobku czy klubie dziecięcym. Wymagane jest ukończenie przez małoletniego 20 tygodnia życia.
Po stronie niani:
Niania musi być osobą pełnoletnią i nie może być rodzicem małoletniego, jednakże może być osobą spokrewnioną z rodziną małoletniego np. być jego wstępnym.
Okres temporalny opłacania składek przez budżet państwa trwa do końca roku szkolnego w którym małoletni osiągnął 3 rok życia.
Oczywiście finansowane składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne pokryte zostają tylko do sumy minimalnego wynagrodzenia, które zgodnie z ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. kształtuje się w wysokości 2250 zł.
To jakie ubezpieczenie przysługuje niani zależy od tego czy oprócz opieki nad małoletnim będzie równocześnie związana innym stosunkiem pracy czy nie. Jeżeli opieka nad małoletnim będzie jej jedynym źródłem utrzymania przysługują jej ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W pozostałym przypadku tylko ubezpieczenie zdrowotne.
Na podstawie umowy zawartej z nianią pracodawca zgłasza nianię do właściwego ZUS.
Najpierw pracodawca zgłasza do ZUS siebie jako płatnika składek – wypełnij formularz ZUS ZFA i przekaż go do ZUS.
Następnie należy zgłosić nianię jako osobę ubezpieczoną. Jeśli niania podlega:
- ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu – wypełnij formularz ZUS ZUA,
- tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu – wypełnij formularz ZUS ZZA
Gdzie składać dokumenty:
- w każdej placówce ZUS,
- wysłać pocztą,
- przez Platformę Usług Elektronicznych za pośrednictwem programu ePłatnik.
Kiedy budżet państwa przestanie finansować składki za nianię?
Z chwilą wygaśnięcia lub rozwiązania umowy, np. z końcem roku szkolnego, w którym dziecko skończyło 3 lata.
Po 3 miesiącach od dnia, w którym:
- rozwiązano stosunek pracy,
- zaprzestano prowadzić działalność gospodarczą lub ją zawieszono,
- przebywanie na urlopie bezpłatnym.
Po zakończeniu umowy pracodawca – rodzic składa do ZUS druk dotyczący wyrejestrowania niani z ubezpieczeń ( druk ZES ZWUA i druk ZUS ZWPA).
Comments are closed.