Testament ustny.
Mo偶liwo艣膰 pozostawienia po sobie testamentu ustnego uregulowana zosta艂a w art. 952 k.c., zgodnie z kt贸rym:
- 1. Je偶eli istnieje obawa rych艂ej 艣mierci spadkodawcy albo je偶eli wskutek szczeg贸lnych okoliczno艣ci zachowanie zwyk艂ej formy testamentu jest niemo偶liwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca mo偶e o艣wiadczy膰 ostatni膮 wol臋 ustnie przy jednoczesnej obecno艣ci co najmniej trzech 艣wiadk贸w.
- 2.聽Tre艣膰 testamentu ustnego mo偶e by膰 stwierdzona w ten spos贸b, 偶e jeden ze 艣wiadk贸w albo osoba trzecia spisze o艣wiadczenie spadkodawcy przed up艂ywem roku od jego z艂o偶enia, z podaniem miejsca i daty o艣wiadczenia oraz miejsca i daty sporz膮dzenia pisma, a pismo to podpisz膮 spadkodawca i dwaj 艣wiadkowie albo wszyscy 艣wiadkowie.
- 3.聽W wypadku gdy tre艣膰 testamentu ustnego nie zosta艂a w powy偶szy spos贸b stwierdzona, mo偶na j膮 w ci膮gu sze艣ciu miesi臋cy od dnia otwarcia spadku stwierdzi膰 przez zgodne zeznania 艣wiadk贸w z艂o偶one przed s膮dem. Je偶eli przes艂uchanie jednego ze 艣wiadk贸w nie jest mo偶liwe lub napotyka trudne do przezwyci臋偶enia przeszkody, s膮d mo偶e poprzesta膰 na zgodnych zeznaniach dw贸ch 艣wiadk贸w.
Ta szczeg贸lna odmiana testamentu mo偶e by膰 sporz膮dzona jedynie w przypadku gdy istnieje obawa rych艂ej 艣mierci spadkodawcy, oraz gdy okoliczno艣ci uniemo偶liwiaj膮 i utrudniaj膮 sporz膮dzenie testamentu w formie zwyk艂ej.
Obawa rych艂ej 艣mierci spadkodawcy musi by膰 subiektywna聽 i oparta na uzasadniaj膮cych j膮 okoliczno艣ciach takich jak stan zdrowia czy wypadek. Subiektywn膮 obaw膮 艣mierci nie jest jednak gdy testament sporz膮dzony zostanie w warunkach zamiaru samob贸jczego. Do okoliczno艣ci szczeg贸lnych zaliczy膰 mo偶emy pow贸d藕, epidemie lub inne kataklizmy.
Spadkodawca testuj膮c o艣wiadcza co i komu przeznacza w obecno艣ci co najmniej 3 艣wiadk贸w. Testament ustny mo偶e zosta膰 tak偶e sporz膮dzony przez osoby nieme. O艣wiadczeniem woli w tym przypadku b臋dzie ustalony system znak贸w. Warunkiem jaki spe艂ni膰 musz膮 艣wiadkowie jest mo偶liwo艣膰 zrozumienia tego co chcia艂 przekaza膰 spadkodawca.
O艣wiadczenie testatora dla swojej wa偶no艣ci powinno zosta膰 z艂o偶one w obecno艣ci co najmniej 3 艣wiadk贸w. W przypadku mniejszej ilo艣ci 艣wiadk贸w testament pozostanie niewa偶ny.
Ustawowy wyr贸偶niamy dwa terminy do stwierdzenia tre艣ci testamentu ustnego.
– jeden ze 艣wiadk贸w albo osoba trzecia spisze o艣wiadczenie spadkodawcy przed up艂ywem roku od jego z艂o偶enia,
– w ci膮gu sze艣ciu miesi臋cy od dnia otwarcia spadku stwierdzi膰 przez zgodne zeznania 艣wiadk贸w z艂o偶one przed s膮dem.
Spisanie tre艣ci o艣wiadczenia mo偶e nast膮pi膰 w innym j臋zyku ni偶 zosta艂o ono z艂o偶one, byleby by艂o ono zrozumia艂e dla 艣wiadk贸w, spisuj膮cego i testatora.
Pismo podpisuj膮 spadkodawca i dwoje 艣wiadk贸w, a je偶eli spadkodawca nie mo偶e podpisa膰 pisma to wszyscy 艣wiadkowie.聽 Podpis powinien zawiera膰 imi臋 i nazwisko lub co najmniej nazwisko podpisuj膮cego. Pismo nie musi zosta膰 odczytane spadkodawcy przed jego podpisaniem.
Nast臋pnie w pi艣mie nale偶y poda膰 miejscowo艣膰 sporz膮dzenia pisma i podania miejsca z艂o偶enia o艣wiadczenia. Dat臋 sk艂adaj膮c膮 si臋 na rok, miesi膮c i dzie艅. O艣wiadczenie spadkodawcy, okre艣lenie dok艂adne spadkodawcy i 艣wiadk贸w testamentu. Pismo to nale偶y sporz膮dzi膰 do roku od z艂o偶enia przez spadkodawc臋 o艣wiadczenia nawet pomimo up艂ywu terminu 6 miesi臋cznego.
Tre艣膰 testamentu ustala si臋 na podstawie zezna艅 艣wiadk贸w z艂o偶onych przed up艂ywem terminu 6 miesi臋cznego na skutek z艂o偶enia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.
Comments are closed.